Oddělení strunných nástrojů

galerie

KYTAROVÉ ODDĚLENÍ

Kytara se těší značné oblibě, pravděpodobně díky svému romantickému zvuku. Rodin, kde by se někdo někdy nepokusil zahrát pár akordů, mnoho nebude - stačí naučit se několik “hmatů“ a je možné hrát a zpívat celý večer. V ZUŠ Trutnov se hra na kytaru vyučuje od r. 1978, některým absolventům se kytara stala i profesí - jsou z nich dnes hráči, skladatelé, pedagogové.

Slavní hudebníci o kytaře řekli:

„Kytara se nejkrásnější nástroj. Škoda, že je tak obtížné na ni hrát.“ Claude Debussy
„Jestliže některý nástroj dokáže napodobit orchestr v malém, pak je to jedině kytara.“ L. v. Beethoven
„Nahněte se mírně dopředu a opřete kytaru o svou hruď, aby se poezie hudby mohla rozeznít ve vašem srdci.“ Andrés Segovia
„Někdy budete chtít kytaru odložit, budete ji nenávidět. Ale pokud se jí budete držet, odměna se dostaví.“ Jimi Hendrix

 

V rámci kytarového oddělení naše škola nabízí tři studijní zaměření:

Kytara

Žáci se učí hrát na klasickou (španělskou) kytaru především z notového zápisu. Učitelé kytary žáky postupně seznamují s řadou hudebních žánrů (renesance, baroko, klasicismus, latinskoamerická hudba, jazz). Žáci se také učí doprovázet podle akordových značek. Nejpozději od pátého ročníku začínají kytaristé hrát v hudebních uskupeních (dua, tria, kvarteta, různé školní soubory).

Basová kytara

Absolventi jsou schopni samostatně interpretovat složitější sólové skladby různých žánrů a tvořit doprovody v různých stylech populární a jazzové hudby. Během studia získávají bohatou praxi, která jim v budoucnu umožní zapojení se do různých hudebních souborů.


Učitelé

Martin Lička (kytara, soubor staré hudby Asinus Musicus)

Martin Stejskal (kytara, kytarový soubor Deset rukou)

Tomáš Katschner (baskytara, kapela Little MyBand)