Dance festival Trutnov pořádáme v letošním roce již po deváté na půdě podhorského města Trutnov, kde díky spolupráci ZUŠ Trutnov a Společenského centra UFFO Trutnov můžeme realizovat tento mezioborový umělecký projekt. Hlavním posláním festivalu je vytvořit příjemnou a přátelskou atmosféru pro účastníky interní části festivalu i veřejnost, a společně sdílet nové zkušenosti a osobní rozvoj v oblasti scénického umění, hudby, akrobacie a letos nově i v oblasti výtvarného umění.
interní část Dance festivalu je pro všechny zájemce o scénické taneční umění od věku 13 let se středně pokročilými tanečními zkušenostmi (žáci tanečních oborů ZUŠ, členové tanečních souborů)
přihlášení účastníci pracují v průběhu 7 dnů pod vedením lektorů na scénickém představení – letos na motivy příběhu o Petru Panovi, které je v závěru týdne prezentováno veřejnosti ve Společenském centru UFFO
v letošním roce si volíte, jakou roli budete v představení tančit: blok FANTAZY (víly, elfové a pohádkové bytosti) nebo blok REALITA (banda těch, kdo budou cestovat do říše nadpřirozena) podrobnosti níže
stáhněte si a vyplňte přihlášku, odešlete na adresu dance.festival@seznam.cz
přihláška tanec.pdf
Součástí přihlášky jsou tři přílohy. Pečlivě přečtěte a vytištěné a podepsané odevzdejte při prezenci. Přihlášku není třeba tisknout. Již vytištěnou vám ji dá organizátor k podpisu při prezenci.
Bezinfekčnost 2019 Příloha 1.pdf Informovaný souhlas 2019 Příloha 2.pdf Pravidla a podmínky 2019 Příloha 3.pdf
uhraďte účastnický poplatek nejpozději do 17. června 2019 – pokud se jeden z bloků naplní dříve, bude vám automaticky přiřazen blok druhý (o přihlášení rozhoduje datum odeslané přihlášky a uhrazení poplatku)
uzávěrka přihlášek je 17. června 2019 (neotálejte však s přihlášením a platbou, kapacita je pouze 36 účastníků)
FESTIVAL NENÍ KONCIPOVÁN JAKO TÁBOR, PŘEDPOKLÁDÁ SE SAMOSTATNOST PŘIHLÁŠENÝCH ÚČASTNÍKŮ. VŠEM DO 18 LET JE PO CELOU DOBU ZAJIŠTĚN PEDAGOGICKÝ DOZOR.
ÚČASTNICKÝ POPLATEK: 3 000 Kč poplatek za workshopy + 500 Kč poplatek za ubytování (ve vlastním spacáku v prostorách ZUŠ – k dispozici sociální zázemí, sprchy, kuchyňka)
ČÍSLO ÚČTU: 180574641/0300
variabilní symbol - datum narození (ddmmrr), do zprávy pro příjemce uveďte svoje jméno
Všichni, kdo si vyberou tento taneční blok, budou v příběhu v rolích skřítků, elfů, víl
a nadpřirozených bytostí. Lektoři, kteří s vámi budou celý týden pracovat:
Lekce Pavly v sobě propojují současný scénický tanec s principy jógy, práci s prostorem a uvědoměním si vlastního těla a prožitku z něj. Díky jogínským asánám zklidníte svou mysl a budete se tak moci více koncentrovat na „šťastné myšlenky“, díky kterým se v říši elementálních bytostí dá létat. Pavla získala své taneční vzdělání na konzervatoři Duncan centre v Praze, kde v letech 2006 - 2011 studovala současný tanec, tvorbu, improvizaci a pedagogiku. Po úspěšném absolutoriu se přestěhovala do Londýna, kde pokračovala ve studiu na London Contemporary Dance School a kde do roku 2015 působila jako umělec na volné noze. Své taneční vzdělání obohacuje praktikováním jógy, navštěvováním různých tanečních workshopů a improvizačních jamů. Během svého pobytu v Londýně spolupracovala s Marou Vivas, Peishan Chiew, Vanessou Downie, za studia nastudovala repertoár Sidi Larbi Cherkaoui a byla součástí projektu Tanec v obrazech v Českém Olympijském domě na OH v Londýně 2012 pod vedením Petry Hauerové. Je jedním ze zakladatelů EKS dance company, která propojuje současné umění s různými uměleckými styly a vedle svých projektů pořádá taneční workshopy pro žáky ZUŠ i veřejnost. Pavla se také věnuje vlastní tvorbě, spolupracuje s mezinárodními umělci a hudebníky. V londýnské galerii Art Represent vedla společně s Maiken Marlen Sundby strukturovanou improvizaci Mind Yourself. Tanečně-hudební kolaborace L/Edge získala cenu Jarmily Jeřábkové na festivalu Nové Evropy 2015.
Eliška Soukupová je tanečnice, moderátorka a vystudovaná herečka. Jako interpretka má za sebou zkušenosti v divadle (Na Zábradlí, Hybernia, ND Brno, Moravskoslezské div.Olomouc,...), je spoluautorkou divadelního představení Neobitchejné/í (Venuše ve Švehlovce), je jednou za tří zakladatelek dívčího punkového divadelního souboru MASO KRŮTÍ, choreografkou (soutěžní form ace, módní přehlídky, divadlo v Českých Budějovicích,...), moderátorkou (rádio, živé akce, vernisáže, výstavy, přednášky), tanečnicí (vzdělává se, učí a zúčastňuje se tanečních lekcí i soutěží u nás i po světě). Její hybnou silou je kreativita a vášeň. Na festivalu Elišku letos přivítáme poprvé, povede lekce streetového stylu WAACKING a hereckou dílnu AUTORSKÁ DIVADELNÍ TVORBA.
Všichni účastníci, kteří si zvolí tento taneční blok, budou v roli těch, kdo bude vyzván,
aby z každodenního světa putoval do říše fantazie, aby v sobě probudil „dětskou duši“, která věří na víly a všemožné zázraky. Lektoři, kteří vás touto cestou provedou:
Stéphanie Nyota N’Duhirahe je umělkyně a akrobatka pocházející ze Švýcarska. Stéphanie je spoluzakladatelkou souboru Cie Pieds Perchés. Cie Pieds Perchés je novocirkusový soubor, s působištěm v České Republice, Švýcarsku a Francii. S cirkusem začala ve svých devíti letech v jedné malé cirkusové škole ve Švýcarsku. Vystudovala Vysokou školu umění v Ženevě (ESBA), kde se pokusila o spojení cirkusu a své umělecké práce, čímž vytvořila dílo, ve kterém se stírají hranice mezi oběma disciplínami. Krátce potom byla přijata na Školu cirkusu v Quebecu, kde se specializovala na závěsnou akrobacii (lano). Na jedné straně se věnuje vizuálnímu umění (vystavuje např. v galerii Pratt Manhattan v New Yorku), na druhé straně je akrobatkou. Již několik let účinkuje na mezinárodní scéně jako členka různých uměleckých skupin (např. Cirque du Soleil a Cirk Laputyka) na různých místech, jako například v Roundhouse (Londýn), v Národní opeře v Praze, na festivalu Pisteurs d’étoile (France), na Mezinárodním festivalu cirkusu v Riu de Janeiru (Brazílie).
V současné době spolupracuje s anglickou skupinou Collectif and then... a s českou skupinou Cirkus Mlejn. V roce 2017 absolvovala na prestižní francouzské cirkusové škole CNAC v Châlons-en-Champagne celoroční kurz z cirkusové dramaturgie. Často spolupracuje a působí jako performerka, akrobatická supervize, ale také jako assistentka dramaturgyně mezinárodního festivalu Fun Fatale.
V letech 2006 - 2011 studovala současný tanec, tvorbu, improvizaci a pedagogiku na taneční konzervatoři Duncan centre v Praze. Během svého studia absolvovala stáž v taneční skupině Déjá Donné, kde se podílela na vzniku projektu Rediscovering Concept prezentovaném v Německu, Čechách a Itálii. Své taneční vzdělání nadále prohlubuje nejen navštěvováním tanečních workshopů, ale i aktivním praktikováním Pilates, Feldenkrais metody a jógy. Je jedním ze zakládajících členů taneční skupiny EKS (2012), která propojuje současné umění s různými uměleckými styly a vedle svých tvůrčích projektů pořádá taneční workshopy pro žáky ZUŠ i veřejnost. Kateřina se jako interpret podílela na vzniku choreografie The Well, prezentované v rámci festivalu Nové Evropy/Ceny Jarmily Jeřábkové 2015. Momentálně s EKS připravuje choreografii SHE, která bude uvedena v září 2016 na turné vítězů festivalu Nové Evropy. Dále jste ji mohli vidět v choreografii Breath Control (2014) Markéty Kuttnerové v divadle Roxy v Baslu a M!nd Yourself (2014), site specific strukturované improvizaci Pavly Vařákové a Maiken Marlen Sundby v galerii Art Represent v Londýně. Kateřina se mimo tvorby věnuje také taneční pedagogice. V současné době vyučuje na ZUŠ Přelouč a ZUŠ Choceň, kde pro své žáky pořádá spousty tanečních seminářů ve spolupráci s umělci ze zahraničí i Čech. Na festivalu je lektorkou lekcí DYNAMIC FLOW, které se budou opírat o principy taneční techniky gaga – ta byla vytvořena Ohadem Naharinem, jedná se o zkoumání pohybu v jeho multidimenzionální podobě.
EKSplore bude odpolední blok festivalu určený pro všechny účastníky. Jednotliví lektoři zde budou buď každý zvlášť, nebo dohromady propojovat jednotlivé scény představení. Vyzkoušíte si tedy i další techniky, které nejsou ve vašem základním bloku (divadlo, závěsná akrobacie,..). Bude zde probíhat tvořivá spolupráce mezi účastníky a lektory. Bude to o objevování, kontaktu, propojování jednotlivých scén a výstupů, práce se skupinami nebo jednotlivci.
Hudební doprovod bude v letošním ročníku kombinací reprodukované a živé hudby za účasti talentovaného skladatele a muzikanta Lukáše Červeného.
Lukáš připraví autorské skladby pro zvolené části představení a aktivně bude doprovázet vybrané taneční lekce.
PRO KOHO JSOU LEKCE URČENY A JAK SE PŘIHLÁSIT:
ÚČASTNICKÝ POPLATEK: 3000 Kč (zahrnuje lektorné a výtvarný materiál na celý týden)
ČÍSLO ÚČTU: 180574641/0300
variabilní symbol - datum narození (ddmmrr), do zprávy pro příjemce uveďte svoje jméno
Výtvarné lekce budou probíhat každý den od pondělí 19. 8. do pátku 23. 8. 2019 v časech 14 – 17 hodin a 18 – 21 hodin (nebo dle domluvy s lektory) ve Společenském centru UFFO a v prostorách ZUŠ Trutnov.
Všichni účastníci si vyzkouší práci pod vedením obou lektorů.
Paulina Skavová absolvovala gymnázium v Trutnově (1991-1995) a dva roky na Střední průmyslové škole kamenické a sochařské v Hořicích (1995-1997). Při přijímacích zkouškách na Akademii výtvarných umění v Praze si ji vybral do svého ateliéru profesor Karel Nepraš, u kterého studovala až do jeho smrti (2002). V roce 2001 obdržela ateliérovou cenu AVU a roku 2002 Cenu Jany Rybářové, Fondazione Europea Margherita[1], Itálie. Roku 1999 absolvovala studijní pobyt programu Erasmus v Helsinkách, roku 2002 stipendium v Egon Schiele Art Centrum v Českém Krumlově. Studia dokončila v ateliéru intermediální tvorby Milana Knížáka roku 2003. Roku 2003 získala státní švýcarské stipendium a absolvovala postgraduální studia na Hochschule für Gestaltung und Kunst Luzern (2003-2004)[2]. V letech 2004-2005 byla asistentkou v grafické škole prof. Vladimíra Kokolii na AVU. Rok 2008 strávila na studijním pobytu v Acapulcu v Mexiku. Díky nadstandardním jazykovým schopnostem si sochařka na studium vydělávala průvodcovstvím ve špitále v Kuksu a měla možnost zblízka prostudovat slavnou sbírku barokních soch Matyáše Bernarda Brauna, jejich scéničnost, teatrálnost, výraz, důraz na detaily a popisnost. Kromě toho zde důvěrně poznala barokní lékárnu a v knihovně prostudovala staré recepty i písemnosti spojené s Řádem sv. Huberta.[3] Od roku 2010 je kurátorkou výstav ve Společenském centru UFFO v Trutnově. Žije a pracuje v Novosedlech u Písku a na odlévání soch do bronzu spolupracuje již od roku 1998 s uměleckou
slévárnou v Horní Kalné. Společná práce s Jiřím Sozanským ji přivedla k boxu, kterým se inspirovala při tvorbě boxerek nebo portrétu boxera Mika Tysona. Volný čas tráví také jízdou na koni a příležitostnou sportovní střelbou, které se profesně věnuje její manžel Petr Zvolánek. Na festivalu povede lekce FIGURÁLNÍ KRESBA – KRESBA PODLE MODELU, kde se bude zabývat následujícími principy: uvedení do základních principů kresby figury, stavba těla, kostra, proporce, základní postoj modelu, stojící, sedící, poté kontra post, rozpohybování figury Cílem workshopů je, aby si účastníci osvojili a zmapovali lidské tělo, v jeho stavbě a funkčnosti, osvojili
si základní principy kresby lidského těla. Budeme pracovat čistě s linkou, tedy aby v linii byla znázorněna stavba a hmota, k tomu budou sloužit skici, náčrty, spíše menší formáty. Práce s formátem, s redukcí. Později přejdeme k většímu formátu, kresba na balící papír, kde bude figura v životní velikosti. Nakonec bychom do kresby přidali barvu.
Jiří Grus je český malíř a komiksový kreslíř a scenárista. Vzdělání získal na Akademii výtvarných umění v ateliéru klasické malby Zdeňka Berana. Ačkoliv také maluje, tak věhlas získal především skrze svou komiksovou tvorbu. Jako autor se projevil již roku 1991 v slovenském komiksovém magazínu Bublinky, jeho první komiksové album bylo Nitro těžkne s glycerínem, na kterém spolupracoval se scenáristou Štěpánem Kopřivou, a znamenitý ohlas získala jeho autorská série Voleman (od roku 2007, dosud čtyři díly). Za Nitro získal Grus v roce 2007 českou cenu Muriel. Na festivale povede lekce PROCES VZNIKU OBRAZU, CESTA K OBRAZU, kde společně s účastníky bude postupovat od základních skic, studií pohybu živých tanečníků k definitivnímu obrazu provedeném na plátně olejem či akrylem. Budou se zabývat tím, co je to představa, co je to vizuální paměť a jak ji
rozvíjet. Jak představa vzniká, jak s ní pracovat v závislosti na studiu reality, živého modelu a jak to uchopit technicky tak, aby proces byl přirozený a přímočarý. Dále se naučíme jak komponovat, řešení problému kompozice, rytmu a výrazu, redukce a samotného vidění, dívání se na živo.