Srdečně zveme všechny příznivce umění na letošní XII. ročník multižánrového projektu DANCE FESTIVAL TRUTNOV 2022.
Již 12 let se společně s mnoha milovníky umění setkáváme v prostorách trutnovské ZUŠky a Společenského centra UFFO, které ve spolupráci se z.s. Studio tento projekt organizuje.
Hlavním záměrem festivalu je nabídnout široké veřejnosti a amatérským umělcům možnost, aby rozšířili své dovednosti a obzory ve vybraných uměleckých oblastech s profesionálními lektory z oblasti tance, divadla, novocirkusových disciplín a vybraných výtvarných technik.
Festivalu se může zúčastnit jakýkoliv zájemce z řad veřejnosti se základními či mírně pokročilými dovednostmi z vybrané umělecké disciplíny a to dvěma způsoby:
Je to jednoduché – pokud ses rozhodl/a absolvovat celý intenzivní tvůrčí proces festivalu, je ti více než 13 let, a máš za sebou alespoň základní zkušenosti v oblasti scénického či výtvarného umění, pak si níže přečti podmínky účasti, seznam se, s jakými lektory budeš letos spolupracovat, vyplň nejpozději do 15. 6. 2022 závaznou rezervaci (nejlépe však obratem, kapacita interní části je omezena), a vyčkej na potvrzení ze strany organizátorů.
Na open lekce poro veřejnost se přihlásíš e-mailem na dance.festival@seznam.cz, kam uvedeš svoje jméno a příjmení a vybranou lekci. Harmonogram lekcí bude uveřejněn na konci května 2022
sobota 9. července DIVADLO/ Kateřina Beran – ZUŠ, Divadýlko Trdýlko
Zajímá vás divadelní tvorba? Chtěli jste si vždycky vyzkoušet jaké to je stát na jevišti, umět se na něm pohybovat, projevit se svobodně nahlas nebo potichu podle toho, jaký charakter zrovna chcete vyjádřit? Budeme si tvořivě hrát s možnostmi autorského divadelního projevu.
neděle 10. července ZÁKLADY ZÁVĚSNÉ AKROBACIE/ Veronika Smolková - UFFO
Lekce probíhá na jevišti UFFA. Potřebujete přiléhavé oblečení – triko s delším rukávem a dlouhé legíny. Lekce je určena jak úplným začátečníkům, tak i těm, kdo jste si již v předchozích ročnících festivalu závěsnou akrobacii vyzkoušeli. Během lekce zažijete klasický trénink akrobata – rozcvičení a zahřátí, protažení a práci na vybraných závěsných bodech.
pondělí 11. července AUTHENTIC YOU/ Kátika Talavašková – ZUŠ, Školní 151, přízemí vlevo
Autentický projev, plné propojení s tělem a vyjádření toho, kým jsem. Tato lekce je určena všem, kdo se chtějí na chvíli úplně zastavit ve svých myšlenkách, a přepnout do moudrosti svého těla. Uvolníme, rozpohybujeme a poté tvořivě roztančíme naši energii. Výsledkem lekce bude také zjištění, jaký způsob a druh pohybu je ti pro daný moment nejbližší, aby ses dostala do své rovnováhy.
úterý 12. července LYRICAL MODERN JAZZ/ Linda Rančáková – ZUŠ, Školní 151, přízemí vlevo
Tato lekce je určena všem milovníkům scénického tance. Klade důraz na pochopení a porozumění pohybu v kontextu s obsahem skladby. Využijeme jazzovou techniky i vlastní natur tanečníků. Osobitý projev a schopnost empatie jsou na lekcích velmi ceněny. Neváhejte a přijďte se tanečně projevit!
středa 13. července WAACKING/Eliška Soukupová – ZUŠ, Školní 151, přízemí vlevo
Streetového stylu WAACKING se můžete dotknout v této dynamické lekci plné ženského tanečního projevu. Kromě této techniky využívá lektorka prolnutí i do dalších jevištních odvětví, a vybízí každého tanečníka, aby si našel svou vlastní autenticitu a osobitý projev skrze pohyb a projev na jevišti.
čtvrtek 14. července VÝTVARNÝ ATELIÉR/ Jiří Grus a Jan Erben – ZUŠ, Školní 151, 2. patro
Pro všechny milovníky výtvarného umění je připravena kombinované lekce, ve které si zájemci vyzkouší pod vedením akademického malíře Jiřího Gruse kreslířské techniky portrétu, a poté aplikují kombinovanou výtvarnou techniku, která dílo posune do nového rozměru související s tématem letošního festivalu. Lekce je určena pro úplné začátečníky i mírně pokročilé umělce. S sebou oblečení, které si můžete při tvorbě ušpinit a dostatek tekutin pro váš osobní komfort.
Všechny taneční lekce probíhají v čase 18:30 – 19:30 hodin.
Výtvarný ateliér v čase 18:30 – 20:30 hodin.
Na jednotlivé lekce je nutné přihlásit se předem na dance.festival@seznam.cz.
Do e-mailu uveďte svoje jméno a příjmení, vybranou lekci a telefon.
Cena taneční lekce: 100 Kč, cena výtvarné lekce: 200 Kč – platí se na místě v hotovosti.
V letošním roce se opět zaměříme nejen na scénický tanec, ale rozvineme dovednosti v oblasti novocikrusových disciplín, divadla a autentického projevu každého účastníka sólově, v páru či ve skupině. Přivítáme v letošním týmu výjimečnou lektorku Lindu Rančákovou. Účastníci se letos budou přihlašovat do dvou skupin podle své věkové kategorie. Kapacita je vždy 18 účastníků pro každou věkovou skupinu.
Veronika Smolková je artistka, herečka a tanečnice. Vystudovala Katedru nonverbálního divadla na pražské HAMU. Během studia se seznámila s různými směry nonverbálního a fyzického divadla, přes pantomimu, klaunérii až po nový cirkus, kterému se rozhodla naplno věnovat. V rámci stáže Erasmus jela na rok studovat cirkus do Finska na Turku AcademyofAppliedSciences (obor circus in performingarts). Tam získala nejen technický základ pro různé cirkusové disciplíny, ale také pedagogickou praxi. Veronika již několik let pracuje jako lektorka závěsné a párové akrobacie v Cirqueonu, centru pro nový cirkus v Praze, a v KD Mlejn. Pro její tvorbu je typické propojování artistiky (především závěsné a párové akrobacie) s fyzickým divadlem do silných divadelních metafor. Veronika je zakládající členkou novocirkusového uskupení CollectiveMomentum (představení Pokoj, BorealNormosis). Dále působí v ryze ženském novocirkusovém uskupení Cirkus TeTy (Husí krky, Narušení, Voyerky), spolupracuje se skupinou FyzioArt (Hnízdo na nitkách, Poutníci po hvězdách), hraje v muzikálu Tarzan v Divadle Hybernia a v neposlední řadě rozvíjí projekt Forest Art společně s italskou harfenistkou Isabel Goller.
Učí zde ZÁVĚSNOU AKROBACII na šálách a hrazdě a PÁROVOU AKROBACII, ve které se zaměří na techniku a základní i pokročilejší principy akrobacie, ale také na floor work a tanečně akrobatické prvky. Odrazíme se od technických prvků jako je stojka, hvězda, přemet, kotoul, převal atd. a posuneme tyto pohyby do taneční roviny. V páru a ve skupině budeme pracovat na principech protiváhy a využívání partnera stejné váhy a výšky.
Eliška Soukupová je tanečnice, moderátorka a vystudovaná herečka. Jako interpretka má za sebou zkušenosti v divadle (Na Zábradlí, Hybernia, ND Brno, Moravskoslezské div.Olomouc,...), je spoluautorkou divadelního představení Neobitchejné/í (Venuše ve Švehlovce), je jednou za tří zakladatelek dívčího punkového divadelního souboru MASO KRŮTÍ, choreografkou (soutěžní formace, módní přehlídky, divadlo v Českých Budějovicích,...), moderátorkou (rádio, živé akce, vernisáže, výstavy, přednášky), tanečnicí (vzdělává se, učí a zúčastňuje se tanečních lekcí i soutěží u nás i po světě). Její hybnou silou je kreativita a vášeň.
Na festivalu povede lekce streetového stylu WAACKING, kde kromě této techniky využívá prolnutí i do dalších jevištních odvětví, a vybízí každého tanečníka, aby si našel svou vlastní autenticitu a osobitý projev skrze pohyb a projev na jevišti. Dále spolu s Kateřinou Beran povede pohybově-hereckou dílnu AUTORSKÁ DIVADELNÍ TVORBA.
Linda působí v ČR i mimo ni jako tanečnice, lektorka a choreografka. Získala několik stipendií na zahraničních stážích. Spolupracovala s mnoha zajímavými osobnostmi (Keira Knightley, Jason Clarke etc.), choreografy (Michael Rooney, Michael Nunn, William Trevitt, Mia Michaels, Kristian Cellini etc.) a režiséry (Ridley Scott, Tarsem Singh, Wim Wenders, MI-ZO etc.). Vytvořila nespočet choreografií pro TV, alternativní projekty, divadla (Project S.O.U.L., Gaze Out, autorský projekt Comm.UNI.ty a f.EMMA ve spolupráci s Vendulou Poznarovou a z nedávné doby např. muzikál "Krysař", „1000 tváří Adiny Mandlové“ v MDMB, WERICH), reklamní spoty, videoklipy a filmy. V současné době připravuje další autorské představení "hos'T'el", dále "Sen noci svatojánské" na Shakespearovské slavnosti v Ostravě, "MARTA" a představení "Krajina 0" s režisérkou Adélou Stodolovou. Dlouhodobě spolupracuje s Losers new cirque company a dalšími umělci.
Lekce CONTEMPORARY zahrnuje práci se zemí, pohyb po prostoru a interakci s ostatními. Součástí procesu je také změna dynamiky a navozování pocitů, využívá imaginaci účastníků, muzikalitu, emocionální rovinu každého interpreta. LYRICAL MODERN JAZZ klade důraz na pochopení a porozumění pohybu v kontextu s obsahem skladby. Využití jazzové techniky i vlastní natur tanečníků. Osobitý projev a schopnost empatie jsou na lekcích velmi ceněny. Choreografie, která vznikne, využívá potenciál vybrané skladby nebo má určitý příběh. V tanci je důležitý způsob sdělení skrze osobitost každého interpreta.
Kátika je jednou z hlavních zakladatelek a organizátorek Dance festivalu Trutnov. Vystudovala taneční pedagogiku na konzervatoři TCP, Mediální a komunikační studia obor Jazyková a literární kultura na Pedagogické fakultě a stále se aktivně vzdělává nejen v oblasti tance formou tuzemských i zahraničních workshopů a stáží. Od roku 2001 se aktivně věnovala jako umělecký pedagog pořádání projektů, workshopů s českými i zahraničními lektory i vlastní autorské tvorbě. Kromě pravidelné výuky na ZUŠ, mezioborové spolupráce, se podílela na založení několika tanečních souborů (Troa, Truedance, SIX, YOU CAN DANCE, MovingPoint), s nimiž se jako choreografka i interpretka pravidelně účastnila celostátních přehlídek scénického tance. Na jaře 2019 debutovala jako režisérka s jevištní performance PURE při mezinárodním festivale Cirkuff 2019. Nyní pracuje na vlastních uměleckých a vzdělávacích projektech jako inspirátor a průvodce pro Vědomé prožívání sebe a svého těla. Tanec je pro ni nástrojem, díky kterému můžeme objevit skrytá zákoutí vlastní osobnosti, a otevřít tak dveře do světů, kde nalezneme to Opravdové v sobě.
AUTHENTIC YOU je způsob, jakým se skrze již získané taneční zkušenosti přiblíží každý účastník svému osobitému tanečnímu projevu. Stěžejní technikou je contemporary a jazz dance. Lekce budou otvírat osobní pole kreativity a zároveň spontánní spolupráci ve dvojicích i skupině. Interpret projde skrze tvůrčí proces, ve kterém si zvědomí důležitost svého jedinečného projevu a zároveň přesah, který vzniká díky spolupráci se všemi ostatními.
REŽIE, DRAMATURGIE FESTIVALU ve spolupráci se všemi lektory vzniká pod vedením Kátiky finální představení UKRADENÝ ČAS.
ÚČASTNICKÝ POPLATEK PRO ROK 2022: 4 000 Kč
Je možné využít ubytování pro mimo-trutnovské účastníky a to ve třídách ZUŠ ve vlastním spacáku za poplatek 500 Kč (zahrnuje ubytování, možnost využít sprchy a kuchyňku v průběhu celého festivalu). Tuto skutečnost prosím uveďte při rezervaci místa.
Letošní festival bude obohacen o další výtvarné techniky, které budou probíhat souběžně s tanečními workshopy a to ve dvou blocích – dopoledním a odpoledním s pauzou na oběd. Výsledek lekcí bude doplňovat a spolutvořit scény závěrečné performance a část prací výtvarných lekcí bude prezentována formou výstavy. Účastníci výtvarných workshopů mohou být zájemci z řad veřejnosti.
Jiří Grus je český malíř a komiksový kreslíř a scenárista. Vzdělání získal na Akademii výtvarných umění v ateliéru klasické malby Zdeňka Berana. Ačkoliv také maluje, tak věhlas získal především skrze svou komiksovou tvorbu. Jako autor se projevil již roku 1991 v slovenském komiksovém magazínu Bublinky, jeho první komiksové album bylo Nitro těžkne s glycerínem, na kterém spolupracoval se scenáristou Štěpánem Kopřivou, a znamenitý ohlas získala jeho autorská série Voleman (od roku 2007, dosud čtyři díly). Za Nitro získal Grus v roce 2007 českou cenu Muriel.
Na festivale povede lekce PROCES VZNIKU OBRAZU, CESTA K OBRAZU, kde společně s účastníky bude postupovat od základních skic, studií k definitivnímu obrazu provedeném na plátně olejem či akrylem. Budou se zabývat tím, co je to představa, co je to vizuální paměť a jak ji rozvíjet. Jak představa vzniká, jak s ní pracovat v závislosti na studiu reality či živého modelu a jak to uchopit technicky tak, aby proces byl přirozený a přímočarý.
Jan Erben je absolventem Gymnázium Trutnov (2004 - 2008). Následně vystudoval učitelství pro střední školy v aprobační kombinaci Výtvarná tvorba / Biologie na Pedagogické fakultě v Hradci Králové. V roce 2011 ukončil bakalářské studium v oboru malba pod vedením akad. mal. Jany Bitnerové v technice street art, kterému se věnuje do současnosti. Diplomovou práci v oboru prostorová tvorba / nová média úspěšně obhájil pod vedením MgA. Pavly Scerankové Ph.D. v roce 2013. V praktické části diplomové práce se věnoval dokumentární filmové tvorbě. Od téhož roku až do současnosti působí jako pedagog estetické výchovy na trutnovském gymnáziu, kde od roku 2016 je i kurátorem výstavního prostoru Galerie Dračí ulička. Pro studenty gymnázia i z výměnných zahraničních škol pravidelně organizuje výtvarné projekty a workshopy. V Základní umělecké škole Trutnov vyučuje od roku 2016 výtvarnou tvorbu.
Lekce ANIMAČNÍ A VIZUÁLNÍ TVORBY jsou zaměřeny na prostorovou tvorbu, práci s tradičním i netradičním sochařským materiálem a na možnosti, jak objekty oživit pomocí animace. Výstupy z kurzu budou součástí krátkodobé výstavy, scény a videoprojekce závěrečného tanečního vystoupení.
ÚČASTNICKÝ POPLATEK: 5 000 Kč (zahrnuje lekce u obou lektorů a výtvarný materiál na celý týden)
V letošním ročníku nově otevíráme možnost specializace na dramatický projev. Lekce budou probíhat ve dvou blocích, a to dopoledním a odpoledním s pauzou na oběd. Součástí lekcí bude spolupráce s tanečníky, aby mohlo vzniknout v závěru festivalu společné představení na zvolené téma Ukradený čas.
Kateřina je umělkyně s širokým přesahem – kromě herectví se ve svém profesním životě věnovala psaní operní kritiky, tvůrčímu psaní, klasickému zpěvu, ale také józe. Na Pražské konzervatoři vystudovala obor Hudebně dramatický. Účinkovala v několika televizních pořadech (Kriminálka Anděl, Zázraky života, Vyprávěj), hostovala v Národním divadle a spolu s Eliškou Soukupovou je členkou souboru Maso Krůtí.
DIVADELNÍ TVŮRČÍ DÍLNA propojí herecká cvičení a práci na jevišti s letošním tématem festivalu. Kromě základních technik se postupně účastníci dostanou k přirozenému pohybu, správné jevištní mluvě a celkovému uvolnění v dané roli. Lekce jsou směřovány k nalezení inspirujících stránek daného jedince. Během tvůrčího procesu se budou účastníci soustředit na to, aby se na jevišti cítili jistě a dokázali reagovat na dění kolem něho. Velkou část lekcí tvoří improvizace a vedená improvizace. Herec se tak stává i autorem a má větší svobodu v projevu.
ÚČASTNICKÝ POPLATEK PRO ROK 2022: 3 500 Kč
Je možné využít ubytování pro mimo-trutnovské účastníky, a to ve třídách ZUŠ ve vlastním spacáku za poplatek 500 Kč (zahrnuje ubytování, možnost využít sprchy a kuchyňku v průběhu celého festivalu). Tuto skutečnost prosím uveďte při rezervaci místa.
Blanka Matysková / ŽÁDOSTI O GRANTY, SMLOUVY
Kateřina Talavašková / KOMUNIKACE S LEKTORY, PROPAGACE, DRAMATURGIE
Jana Michaličková / KOMUNIKACE S ÚČASTNÍKY, PŘIHLÁŠKY, REGISTRACE
Petr Gondek / GRAFIK
Dance Festival Trutnov 2021
Dance Festival Trutnov 2020
Dance Festival Trutnov 2019
Dance Festival Trutnov 2018